Mažai kam žinomi faktai apie istorijoje gilius pėdsakus palikusias asmenybes

Mažai kam žinomi faktai apie istorines asmenybes /1

Žmonija per savo istoriją matė daugybę pasaulį sudrebinusių, nusitovėjusią pasaulėžiūrą pakeitusių ir, nesuklysime sakydami, dabartinį mūsų pasaulį suformavusių lyderių, išradėjų, mokslininkų ir menininkų. Apie juos prisimenama ir kalbama ligi šių dienų. Tikriausiai nė nereikia priminti, už ką esame “dėkingi” N. Teslai ar Č. R. Darvinui, kodėl žavimės V. Šekspyro ar Leonardo da Vinčio kūriniais, bei kokie darbai “išgarsino” Hitlerį.

Apie šias asmenybes, jų nuopelnus ar “nuodėmes” mokomės mokyklose, žiūrime dokumentinius ir meninius filmus. Šių žmonių kūriniai ar mintys vis dar cituojamos įvairiose mūsų gyvenimo srityse, o be jų atradimų tiesiog nebeįsvaizduojame kasdieninės buities. Atrodytų, kad apie šiuos asmenis jau esame girdėję ir žinome viską. Bet ar tikrai? Manome, kad žemiau nurodyti mažai kam žinomi faktai apie istorijoje gilius pėdsakus palikusias asmenybes gali nustebinti ne vieną iš Jūsų. Ir galbūt, kai kurie iš šių faktų netgi privers Jus į šiuos žmones pažiūrėti kitomis akimis.

1. Viljamas Šekspyras (angl. William Shakespeare)

Viljamo Šekspyros kapas

Viljamo Šekspyros kapas

“Romeo ir Džiuljeta”, “Vasarvidžio nakties sapnas”, “Hamletas”, “Venecijos pirklys” – tai tik keletas šio vieno garsiausių pasaulio rašytojų kūrinių.

Bet, ar teko girdėti, kad ant V. Šekspyro antkapio yra eiliuotas įrašas (epitafija), kurį dar būdamas gyvas parašė pats rašytojas? Šiuo įrašu V. Šekspyras tikėjosi atbaidyti kapų plėšikus, jame nurodydamas, kad tie, kurie neduos rašytojo palaikams ramiai atgulti amžinajam atilsiui, bus prakeikti.

2. Leonardas da Vinčis (it. Leonardo da Vinci)

Išgirdus šį vPossible_Self-Portrait_of_Leonardo_da_Vinciardą, greičiausiai ne vienam prieš akis iškilo bene garsiausio šio tapytojo šedevro – Monos Lizos – mįslinga šypsena. Visgi, Leonardas da Vinčis turėjo ir daugiau talentų – jis buvo ne tik tapytojas, bet ir architektas, skulptorius, muzikantas, filosofas bei išradėjas.

O, ar žinojote, kad jis buvo vegetaras ir kovojo už gyvūnų teises? Ši “kova” pasireiškė labai įdomiu ir savotišku būdu – Leonardas da Vinčis tiesiog pirkdavo narvuose laikomus gyvūnus vien tam, kad juos paleistų į laisvę. Žmones ir gyvūnus Leonardas da Vinčis laikė lygiateisiais, todėl, jo nuomone, žmonėms, tokiems pat gyvūnams kaip ir kiti, niekas nesuteikė teisės nei dėl maisto kitų gyvūnų žudyti, nei riboti jų laisvės.

3. Čarlzas Robertas Darvinas (angl. Charles Robert Darwin)

Evoliucijos teorijos tėvdarvinasas ne tik tyrinėjo bei analizavo įvairiausias gyvūnų ir augalų rūšis, bet ir turėjo su tuo susijusį gan keistą pomėgį, kuriam tikrai nepritartų prieš tai minėtas gyvūnų mylėtojas Leonardas da Vinčis.

Tyrinėdamas naujai atrastos faunos rūšių atstovus, Č. R. Darvinas patenkindavo ir savo smalsumą sužinoti, koks tokio gyvūno skonis. Teigiama, kad mokydamasis Kembridžo universitete, jis įstojo į taip vadinamą “Gurmanų klubą” ir kartu su kitais klubo nariais kartą per savaitę ragaudavo patiekalus, kurių įprastų valgių meniu nebūdavo. Jis ne kartą gyrėsi, kad per savo gyvenimą jam teko paragauti pelėdos, augučio, šarvuočio, iguanos, pumos ir kitų gyvūnų mėsos.

4. Napoleonas Bonapartas (pranc. Napoléon Bonaparte)

Mažai knapoleonasam žinoma, jog šis pirmasis Prancūzijos imperatorius, vadovavęs mūšiams ir vykdęs reformas Prancūzijoje, tuo pat metu parašė ir romantinę novelę “Klisonas ir Eugenija” (pranc. “Clisson et Eugénie”).

Novelėje pasakojama apie prancūzų kareivio vardu Klisonas ir merginos Eugenijos, kurią jis sutiko grįžęs po karo, meilės istoriją. Manoma, kad parašyti šią novelę Napoleoną įkvėpė jo paties meilė buvusiai sužadėtinei – Švedijos ir Norvegijos karalienei Bernardinai Eženi Dezirė Klari.

5. Hitleris, Musolinis ir Stalinas (vok. Adolf Hitler, ital. Benito Mussolini, rus. Иосиф Сталин)

Šios pavardės asocijuojasi su pasauliniais karais, gyvybes netekusiomis žmonių miniomis ir begaliniu žiaurumu. Sunku patikėti, kad šie asmenys galėjo būti nominuoti Nobelio taikos premijai. Stalinas kandidatu į Nobelio taikos premiją buvo pasiūlytas net du kartus – už nuopelnus II- ajam pasauliniam karui užbaigti. Musolinio kandidatūra premijai gauti buvo iškelta dėl Italijos ekonominės padėties pagerėjimo, kurį paskatino tarp Italijos ir popiežiaus sudarytas susitarimas. Na, o Hitlerį kandidatu Nobelio taikos premijai gauti pasiūlė vienas iš Švedijos parlamentarų, kuris buvo užkietėjęs antifašistas ir tokiu savo siūlymu norėjo pašiepti tuometines Švedijoje vykstančias politines diskusijas.

Hitler-Mussolini-and-Stalin

6. Voltas Disnėjus (angl. Walt Disney)

Tai vienas garsiausių animacinių filmų prodiusdisney-tokyo-4_1867935ierių ir režisierių bei Disneilendo įkūrėjas. Bene ryškiausias jo sukurtas animacinis personažas yra peliukas Mikis (angl. Mickey Mouse), kurį ilgą laiką įgarsino pats V. Disnėjus. Manoma, kad peliuko personažą V. Disnėjus sukūrė siekdamas įveikti savo paties baimę pelėms, su kuria “kovojo” nuo pat vaikystės.

Po savo mirties V. Disnėjus paliko ne tik ligi šiol gyvuojančią Disnėjaus “imperiją”, gražiomis pasakomis papuoštą daugelio vaikystę, bet ir mįslę, kuri taip ir liko neišspręsta. Savo mirties dieną V. Disnėjus ant lapelio užrašė aktoriaus Kurto Raselo (angl. Kurt Russell), kuris tuo metu dar buvo vaikas ir dirbo V. Disnėjaus studijoje, vardą ir pavardę. Nei V. Disnėjaus artimieji, nei pats K. Ruselas taip ir neišsiaiškino, ką V. Disnėjus tokia žinute norėjo pasakyti.

7. Elvis Preslis (angl. Elvis Presley)

elvis

Rokenrolo karalių, kuris ne tik dainavo, bet ir filmavosi filmuose, mylėjo ir dievino daugybė žmonių. Atlikėjo garbei vis dar rengiami kasmetiniai festivaliai ir konkursai, kuriuose E. Preslio gerbėjai varžosi dėl panašiausio į E. Preslį titulo.

Tik nedaugelis E. Preslio gerbėjų žino, kad šis juodaplaukis gražuolis iš tiesų buvo šviesiaplaukis. E. Preslis plaukus juoda spalva pradėjo dažyti dar nuo mokyklos laikų. Spėjama, kad pirmąjį kartą nusidažyti plaukus E. Preslį paskatino noras būti panašiu į aktorių Tonį Kurtį (angl. Tony Curtis), kuriuo E. Preslis labai žavėjosi.

8. Amelija Erhart (angl. Amelia Earhart)

Ameila Earhart With Airplane

Lakūnė A. Erhart buvo pirmoji moteris perskridusi Atlanto ir Ramųjų vandenynus. Nors didžiausiai šios moters svajonei – perskristi visą pasaulį – nebuvo lemta išsipildyti (Didžiojo skrydžio metu jos lėktuvas dingo be žinios), ji tapo įkvėpimo šaltiniu daugeliui žmonių. A. Erhart vardu JAV pavadintas oro uostas, gatvės ir mokyklos.

Nors Amelija ir buvo ištekėjusi, į santuoką ji žiūrėjo labai liberaliai. Jos vyrui teko pirštis net 6 kartus, kol galiausiai Amelija sutiko už jo ištekėti, tačiau ir tai su viena sąlyga – sutuoktiniai turėjo pasirašyti susitarimą, kuriuo jie susitarė, kad vienas kito atžvilgiu neįsipareigoja būti ištikimais.

9. Markas Tvenas (angl. Mark Twain)

TwainmarkSarony

Garsusis knygų “Tomo Sojerio nuotykiai”, “Princas ir elgeta” ir “Heklberio Fino nuotykiai” autorius, galima sakyti, išpranašavo savo paties mirtį.

Rašytojas gimė tą dieną, kai Halio kometa praskrido šalia žemės. Sužinojęs, kad 1910 metais ta pati kometa vėl praskirs virš žemės, rašytojas viešai pasisakė, kad jam būtų be galo apmaudu, jei Halio kometa, kuri atnešė jį į šį pasaulį, praskrisdama “nepasiimtų” jo kartu su savimi. Rašytojo “noras” išsipildė – kometos priartėjimo prie žemės dieną jis mirė nuo širdies infarkto.

O, ar žinojote, kad M. Tvenas galėjo būti siejamas ir su pirmojo telefono išradimu? Aleksandras Grehamas Belas (angl. Alexander Graham Bell) siūlė M. Tvenui finansiškai prisidėti prie naujojo išradimo, tačiau M. Tvenas atsisakė šio pasiūlymo.

10. Nikola Tesla (serb. Никола Тесла)

Nikola_Tesla_by_Sarony_c1893

N. Tesla, būdamas vienas garsiausių išradėjų, ypač elektros srityje, buvo užkietėjęs viengungis.  Jaunystėje N. Tesla buvo gana savikritiškas ir manė, kad jam nelemta susirasti antrąją pusę, nes jis jos paprasčiausiai nevertas. Vėliau jo požiūris į moteris labai pasikeitė – jam atrodė, kad moterys, siekdamos sėkmės, bet kokia kaina norėjo būti panašios į vyrus. Į tokias moterų pastangas išradėjas žiūrėjo gan skeptiškai, todėl viengungystė jam atrodė kur kas priimtinesnė.

N. Tesla niekada nevedė, tačiau dėl to ne tik, kad nesuko galvos, bet ir džiaugėsi. Jis buvo šventai įsitikinęs, kad, jei jo gyvenime būtų buvusi moteris, jis nebūtų tiek pasiekęs mokslo srityje.