Jūsų pačių auginti pomidorai sausio mėnesį? Kodėl gi ne!

click and grow išmanusis daržas

Jei daržovių, vaisių, uogų ir kitų skanumynų auginimas jums vis dar asocijuojasi su močiutėmis, kauptukais ir nuo žemių juodomis panagėmis – metas pamiršti šiuos stereotipus ir susipažinti su „Click and Grow“ išmaniuoju daržu. Taip, pat – perskaitėte teisingai, tai daržas, kuris auga pats!.. Bet apie viską nuo pradžių:

Kaip atsirado „Click and Grow“?

Šią įmonę 2009 metais įkūrė mūsų kaimynai estai. „Click and Grow“ siekis – sukurti galimybę kiekvienam, net ir gyvenančiam vidury miesto, mažame bute ar namelyje ant ratų, auginti ir valgyti šviežias daržoves ir prieskonines žoleles. Idėja gimė pradėjus domėtis augalų auginimu Marse, iš čia įmonės įkūrėjas Mattias sėmėsi kūrybiškumo ir originalių sprendimų, kurie leido sukurti visiškai autonominį išmanųjį daržą, veikiantį kiaurus metus. Taip švieži pomidorai sausio mėnesį tapo realybe net ir mūsų klimato juostoje!

Vaizdo įrašas apie tai kaip auginami mini pomidoriukai:

Kaip veikia „Click and Grow“ išmanusis daržas?

Iš pažiūros „Click and Grow“ atrodo kaip modernaus dizaino pailgas vazonėlis. Tačiau neapsigaukite! Iš tiesų tai kur kas daugiau. Išmanusis daržas iš tiesų šį tą išmano apie daržininkavimą: jums tereikės jį pripildyti vandens, įjungti į elektrą ir įdėti sėklomis užpildytą durpių tabletę. Viskas! Dabar daržas pats imsis atsakomybės auginti jūsų prieskonines žoleles, daržoves ar gėles, o jums beliks laukti derliaus.

Dygimo procesą pagreitins specialus kupolas, sulaikantis perteklinę drėgmę ir šilumą. O jau išdygusius augalus 16 val. per parą šildys dirbtinė išmaniojo daržo saulė. Toks dienos ilgumas Lietuvoje būna tik liepos–rugpjūčio mėnesiais, tai reiškia, kad „Click and Grow“ augalus augins vasaros režimu visus metus! Tai ypač svarbu tiems, kurie neturi didelių, į pietų pusę nukreiptų langų ar tiems, kurie auginti išmanųjį daržą nori tamsiame kamputyje ant virtuvės spintelės. Kad ir kur jūsų namuose atsidurs išmanusis daržas – jam niekada nepritrūks šviesos!

Pažiūrėkite kaip pagreitinto vaizdo įraše auga raudonasis bazilikas:

Išmanioji laistymo sistema augalams tieks reikiamą kiekį vandens, kuris užtikrins optimalų augimą. Galite rinktis 3 arba 9 augalų talpos daržą su 1,2 arba 4 l vandens talpomis, šio vandens kiekio užteks maždaug 3 savaitės. Tai reiškia, kad net išvykus atostogauti jums nereikės rūpintis, kad augalus kažkam reikės palikti prižiūrėti, nes juos prižiūrės „Click and Grow“.

Ką galima auginti su „Click and Grow“?

Iš esmės šiame išmaniajame darže auginti galima viską! „Click and grow“ gamintojai atrinko ir paruošė virš 60 skirtingų daržovių, prieskoninių žolelių ir net gėlių sėklų, kurios puikiai auga mažame dirvožemio kiekyje. Įsigyjant išmanųjį daržą jūs galėsite kartu įsigyti ir specialias tabletes, kuriose jau yra įterptos jūsų norimos sėklos.

Turbūt populiariausi augalai yra prieskoninės žolelės – nuo jau klasikinių bazilikų ir mėtų iki katžolės, laiškinių česnakų, šalavijo ar levandų! Taip pat išmaniajame darže lengva užsiauginti vynuoginių pomidorų, aitriųjų pipirų, mini paprikyčių ir net nykštukinių žirnelių! O tiems, kurie namus nori pripildyti gėlių spalvų ir kvapų, puikiai tiks įvairių gėlių sėklų rinkiniai: petunijų, našlaičių, rugiagėlių, lobuliarijų.

Mažas išmanusis darželis su vienu augalu
Didelis išmanusis darželis su keletu augalų kartu

Taip pat galite pasėti ir savo turimų sėklų. Žinoma, reikėtų atsižvelgti į ribotą grunto kiekį, todėl čia nepavyks auginti šiltnamiui tinkamų pomidorų ar agurkų veislių (tokių, kuriems reikia sukurti didelį šaknų tinklą). Jei norite sėti savo sėklas – rinkitės veisles, kurios tinkamos auginti vazonuose ant palangės.

Kada pirmasis derlius?

Greičiausiai šaldytuve pasibaigia būtent daržovės ir vien dėl jų tenka kas kelias dienas keliauti į parduotuvę. Išmanusis daržas sumažins poreikį eiti apsipirkti, nes parduotuvės daržovių skyrius persikels ant jūsų palangės. Retesni apsipirkimai bus ne tik į naudą siaučiant pandemijai, bet ir sumažins maisto švaistymą. Ar žinojote, kad dažniausiai pusė nusipirktų prieskoninių žolelių yra išmetama, nes jos tiesiog nuvysta šaldytuve? Kai žoleles jums pradės tiekti išmanusis daržas, jūs sunaudosite jas visu šimtu procentų. Paprasčiausiai nebeliks žolelių, kurias reikėtų laikyti šaldytuve, nes kaskart jūs nusiskinsite jų šviežiai tiek, kiek reikės.

Pirmojo derliaus galite laukti nuo 1–3 mėn. po sėklų pasėjimo. Viskas priklauso nuo to, kokius augalus auginsite. Baziliko lapelius galėsite pradėti skinti po 20–40 dienų, o štai pomidorų ir paprikų teks palūkėti apie 60–80 dienų. Metas įjungti „Click and Grow“ ir pradėti laukti šviežių daržovių!

Linkime smagios daržininkystės!