Senovės lietuvių laumė – deivė tarp dangaus ir žemės

Laumė. ©JurgaCreations

Laumė – viena seniausių lietuvių mitologinių būtybių, kurios vaidmuo, kaip dangaus ir žemės deivės, per amžius kito ir tapo daugialypiu, tačiau visada išliko stipriai susijęs su gamta, gyvenimo ciklais ir žmonių likimais. Laumė buvo žinoma kaip Perkūno sutuoktinė, nors, kaip teigia kai kurie šaltiniai, Perkūno tikroji žmona buvo Žemyna. Dėl šios paslaptingos ir sudėtingos sąsajos Laumė simbolizavo perėjimą tarp dangiškojo ir žemiškojo pasaulio, būdama tarpininke, kuri turėjo galią dovanoti ir švelnumą, ir grėsmę.

Laumės išvaizda ir charakteristika

Laumės dažniausiai vaizduojamos kaip gražios, ilgais plaukais apipintos moterys, kurios gali būti aukštos, lieknos, tačiau vis dėlto jų išvaizda nėra vienoda. Kai kurios pasakos vaizduoja jas kaip žavias ir patrauklias, o kitos – kaip paslaptingas, senas ir baisias moteris. Svarbiausia, kad laumės visuomet turi tam tikrą paslaptingumo aurą. Kai kuriose legendose jos apibūdinamos kaip sparnuotos būtybės, galinčios skristi, o kitose – kaip paprastos moterys, kurios pasirodo ir dingsta be pėdsakų.

Laumė - sparnuota būtybė

Be išvaizdos, laumės dažnai turi ir ypatingų gebėjimų, tokių kaip magija, gebėjimas pakeisti savo kūną, priversti žmones daryti tai, ko jos nori, arba pagydyti sužeistus. Taip pat kartais jos būna siejamos su gamtos reiškiniais, pavyzdžiui, su upėmis, miškais ir kalnais.

Taip kaip skiriasi Laumės išvaizda, jos galios, taip ir pats Laumės vaidmuo kinta įvairiais laikotarpiais, skirtinguose regionuose ar mituose bei pasakose. Toliau apžvelgsime, kokia įvairiapusė ir savita buvo vaizduojama Laumė.

Laumė kaip stebuklinga būtybė

Mitologijoje Laumė buvo susijusi su daugybe paslaptingų ir stebuklingų jėgų. Teigiama, kad ji apdovanodavo žmones materialinėmis gėrybėmis ir laime, tačiau tuo pačiu galėdavo ir pranašauti pražūtį, ypač vyrams, su kuriais turėjo įvairių keistų ryšių.

Laumės buvo laikomos ypač pavojingomis būtybėmis vyrams, tačiau jos taip pat simbolizavo vaisingumą ir gyvenimo pradžią, nes buvo neatskiriamos nuo natūralių ciklų, tokių kaip lietus ir derlius.

Laumė. Raganų kalnas
Laumė. Raganų kalnas

Laumė kaip gamtos ir gyvenimo stebėtoja

Laumė, kaip dangaus ir žemės jėga, ne tik rūpinosi lietumi, krušomis ir audromis, bet ir buvo atsakinga už žemės paviršių ir vandens telkinių formavimą. Laumės tvarkė upes, ežerus, pelkes, formavo piliakalnius ir akmenų krūvas, kurioms buvo priskiriama magiška reikšmė. Pavyzdžiui, Laumė rūpinosi Nemuno užtvindymu arba siekė sukurti užtvankas, o kai kurie akmenys, kaip Laumės stalai, buvo laikomi šventais. Tokiu būdu jos susijusios su žemės gyvenimu ir žmonių kasdienybe.

Laumė ir Nemuno potvynis Jurbarke
Nemuno potvynis Jurbarke 1950–1959 (šaltinis: e-kinas.lt)

Laumė kaip šokėja ir dainininkė

Laumės buvo žinomos ir dėl savo šokio bei dainavimo įgūdžių. Ypač intensyviai jos pasireikšdavo pirmomis jauno mėnulio dienomis, kai Lietuvoje paprastai būna lietingesnės dienos. Tai buvo ir laikas, kai Laumės susirinkdavo prie upių, pelkių, ežerų ar pievose ir miškuose, šokdamos ratelius ir sukeliančios lietų. Tai buvo ne tik gamtos reiškinių, bet ir ritualų dalis, kai žmonės tikėjo, kad Laumės savo šokiais gali sukelti audras ir užtikrinti gerą derlių.

Laumių šokis

Laumė ir jos sąsaja su gamtos reiškiniais

Laumė buvo ne tik stebuklinga, bet ir labai reali mitologinė būtybė, kuri buvo susijusi su gamtos jėgomis. Jos simbolinė reikšmė labai ryški per Laumės (Vaivos) juostą – vaivorykštę, kuri po lietaus pasirodo danguje. Pasakojimai apie tai, kaip Laumė audžia šią juostą ir kaip ji pasirodo danguje, atskleidžia jos ryšį su lietaus, šviesos ir tamsos jėgomis.

Laumės juosta - vaivorykštė

Laumė kaip globėja ir teisėja

Be savo ryšio su gamtos reiškiniais, Laumė buvo laikoma ir globėja bei teisėja. Ji rūpinosi doraisiais žmonėmis, teikdama jiems pagalbą, tačiau nedorėlius bausdavo už jų neteisingus poelgius. Laumės buvo atsakingos už socialinę pusiausvyrą – jos baudė už gobšumą, smerkė tinginius ir gynė lygybę. Pasakojimai apie Laumes kaip globėjas ir teisėjas liudija apie jų svarbą bendruomenės gyvenime.

Apsauga nuo Laumių piktų darbų

Lietuvių tautosakoje, siekiant apsisaugoti nuo Laumių, buvo naudojamos įvairios magiškos priemonės ir ritualai. Pavyzdžiui, tam, kad apsisaugotų nuo Laumių negerų darbų, žmonės išbraižydavo Laumių kryžius – magiškus ženklus, kurie turėjo apsaugoti nuo naktinių apsilankymų ir įvairių nelaimių. Taip pat buvo paplitusi praktika palikti aukas – muilą, vantas ir šiltą vandenį – siekiant pelnyti Laumių palankumą ir užtikrinti sėkmę kasdieniame gyvenime.

Apsauga nuo laumių

Laumė ir jos evoliucija

Laumė, kaip mitologinė būtybė, su laiku patyrė reikšmingų pokyčių. Pradiniuose pasakojimuose ji buvo susijusi su kanibalizmu ir turėjo baisią išvaizdą, tačiau su krikščionybės atėjimu Laumės tapo gražiomis, seksualiomis, motiniškos figūros moterimis. Taip pat Laumės dažnai buvo painiojamos su kitomis mitologinėmis būtybėmis, pavyzdžiui, deive Laima. Šis mitologinių būtybių maišymas įtakojo Laumių vaizdinius ir simboliką.

Laumė šiandien

Nors Laumė iš mitologinio panteono šiandien jau pasitraukė į pasakas ir tautosaką, jos atspindžiai gyvuoja tiek žmonių mintyse, tiek kasdienėje kultūroje. Laumės vis dar yra svarbios simbolinės figūros, kurios įkūnija gamtos paslaptis, moteriškąją jėgą ir gyvenimo ciklus. Jos primena apie gyvybės ir mirties pusiausvyrą, gamtos galią ir žmogaus santykį su ja.

Senovės lietuvių laumė - deivė tarp dangaus ir žemės

Apie Laumės svarbą senovės lietuvių gyvenime vis dar primena išlikę vietovardžiai bei vandenvardžiai: LaumežerisLaumių ežerasLaumupisLaumės dauba, Laumės balos, Laumėkalnis, Laumiakalnis, Laumės kalnas, Laumaičiai, Laumakė, Laumakiai, Laumalės, Laumekiai, Laumekiškiai, Laumenai, Laumenėliai, Laumės, Laumiai, Laumikoniai.

Laumė – tai ne tik mitologinė būtybė, bet ir simbolis, atspindintis mūsų protėvių pasaulėžiūrą, vertybes ir tikėjimus. Jų pasaulyje gamta, žmonių gyvenimai ir dangaus jėgos buvo neatskiriami, o Laumė, kaip mitologinė būtybė, tęsia savo gyvenimą tautosakoje ir šiandien.

Comments are closed.