Vasario 7-oji, penktadienis, 6 savaitė
1992 m. Mastrichto sutartis – Europos Sąjungos gimimas
1992 m. vasario 7 d. dvylika Europos valstybių pasirašė Mastrichto sutartį, kuri tapo kertiniu akmeniu įkuriant Europos Sąjungą (ES). Ši sutartis ne tik sustiprino Europos integracijos procesą, bet ir suteikė naują politinį bei ekonominį impulsą visam žemynui.
Mastrichto sutartis įtvirtino pagrindus moderniai ES, kurios tikslas – užtikrinti bendradarbiavimą ekonomikos, politikos ir socialinėje srityse. Sutartis nustatė pagrindines ES veiklos kryptis, įskaitant:
- Ekonominę ir pinigų sąjungą. Viena iš svarbiausių sutarties naujovių buvo sprendimas įvesti bendrą valiutą – eurą.
- Bendrosios rinkos plėtrą. Laisvas prekių, paslaugų, kapitalo ir žmonių judėjimas.
- Politinių teisių stiprinimą. Buvo įtvirtinta Europos pilietybė, leidžianti ES piliečiams naudotis tam tikromis teisėmis, pavyzdžiui, balsuoti ir kandidatuoti Europos Parlamento rinkimuose bet kurioje ES šalyje.
- Užsienio ir saugumo politikos bendradarbiavimą. Pradėti bendri žingsniai kuriant bendrą užsienio politiką ir stiprinant saugumo sritį.

Sutartis buvo pasirašyta Nyderlandų mieste Mastrichte, kuriame 1991 m. buvo surengtos derybos dėl Europos Bendrijos reformų. Joje dalyvavo dvylika valstybių narių: Belgija, Danija, Airija, Graikija, Ispanija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė ir Vokietija.
Sutartis įsigaliojo 1993 m. lapkričio 1 d., po to, kai ją ratifikavo visos šalys narės. Šis dokumentas tapo Europos integracijos procesu svarbiu posūkiu ir pradėjo naują etapą, kai Europos Bendrija tapo Europos Sąjunga.
Mastrichto sutartis ne tik sustiprino ES šalių bendradarbiavimą, bet ir padidino Europos, kaip vieningos politinės ir ekonominės jėgos, įtaką pasaulio arenoje. Šiandien Europos Sąjunga yra 27 valstybes vienijantis projektas, turintis reikšmingą vaidmenį globalioje politikoje ir ekonomikoje.
Dangaus kūnai
- Saulė teka 8.00 val., leidžiasi 17.07 val. Dienos ilgumas 9.07 val.
- Mėnulis (priešpilnis) leidžiasi 05.57, teka 11.55.
- Dešimtoji mėnulio diena – Fontanas. Sėkminga diena, palanki vedyboms, krikštynoms. Būsite kupini energijos, dvasinės ramybės. Šią dieną geriau praleiskite su itin artimais žmonėmis, mėgaukitės bendravimu.
- Sapnai: jei tikite persikūnijimu, manoma, kad šią dieną žmonės sapnuoja kitus savo gyvenimus.
- Šią dieną gimę mėgsta keliauti, turi daug draugų.

Vardadieniai šiandien
Ričardas – anglų iš Rikardas „galingas, tvirtas“
Vildaugas – lietuvių: vil- (viltis) + daug – „turintis daug vilties“
Jomantas, Jomantė – lietuvių: jo- (joti) + mant- (mantas „sumanus“)
Romualdas – sen. vokiečių: hruom „garbė“ + waltan „valdyti“
Vilgirdas, Vilgirdė – vil- (viltis (tikėjimas)) + gird- (girdėti, girdas (žinia, gandas))
Vasario 7–oji Lietuvoje
1536 m. gimė pirmasis Vilniaus universiteto rektorius, teologas Petras Skarga. Mirė 1612 m.
1922 m. gimė aktorius Antanas Gabrėnas. Mirė 1984 m.
1990 m. Lietuvos SSR Aukščiausioji Taryba anuliavo Lietuvos aneksijos aktus.
1992 m. Lietuva tapo Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) narė.
2022 m. Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht (Kristin Lambrecht) pranešė, kad atsiųs į Lietuvą papildomus 350 karių.
Vasario 7-oji pasaulio istorijoje
1812 m. gimė anglų rašytojas Charles Dickens (Čarlzas Dikensas), parašęs knygą „Oliveris Tvistas“. Mirė 1870 m.
1894 m. mirė saksofono išradėjas belgas Adolph Sax (Adolfas Saksas).
1959 m. po 65 dienų nuolatinio skrydžio be nusileidimo (kuro atsargos buvo papildomos skrydžio metu ore), Las Vegase nutūpė privatus lėktuvas Cessna (Cesna).
1968 m. prancūzų kalbai Kanadoje suteiktas valstybinės statusas.

1971 m. moterims Šveicarijoje suteikta rinkimų teisė.
1992 m. 12 valstybių pasirašė Mastrichto sutartį, taip įkurdamos Europos Sąjungą.
1995 m. Pakistane sulaikytas Ramzi Yousef (Ramzis Juzefas), įtariamas mėginimu susprogdinti pasaulio prekybos centrą Niujorke.
2011 m. Gniezno miesto bazilikoje buvo pavogtas Lenkijos katalikų bažnyčios tūkstantmečio primo kardinolo Stefan Wyszynski (Stefano Vyšynskio) žiedas, vertintas 30—50 tūkst. zlotų.
2015 m. būdamas 79-erių mirė garsus Pietų Afrikos rašytojas ir tiesmukas apartheido kritikas Andre Brink (Andrė Brinkas).
2022 m. Kazachstano prezidentas Kassimas-Jomartas Tokajevas patvirtino įstatymo pataisas, kuriomis iš jo ilgamečio pirmtako Nursultano Nazarbayevo (Nursultano Nazarbajevo) atimamos esminės politikos formavimo privilegijos.
Vasario 7-oji šou pasaulyje
1962 m. gimė grupės „Bon Jovi“ muzikantas David Bryan (Deividas Brajenas).
1985 m. kūrinys „New York, New York“ tapo oficialiu Niujorko himnu.

2011 m. estų kompozitoriaus Arvo Part (Arvo Perto) sukurta 4-oji simfonija „Los Andželas“ nominuota prestižiniam muzikos apdovanojimui „Grammy“ gauti.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.